Iskolatörténet

 

 

"Áldozatos munkájának jutalma az, ahogyan az emberek művei előtt megállnak"

 

Jálics Ernő, iskolánk névadója

Kadarkúton született 1895. március 13-án, a helyi iskola kántortanítójának második gyermekeként.
Pécsett szerzett tanítói oklevelet, és apja nyomdokaiba lépett; két évig tanított a sárdi iskolában.
Részt vett az első világháborúban, de ezután már nem tért vissza a katedrára; a művészetek   érdekelték. A Képzőművészeti Főiskolán kezdte tanulmányait.
 Figyelme kezdetben a festészetre irányult, fokozatosan fordult a szobrászat felé.

 

 

A kaposvári Herkules

Nem csupán a kaposváriak csodálhatták meg Jálics Ernő monumentális alkotását, melyet annak idején háromnapos ünnepélysorozat keretében lepleztek le, de mindazok is, akik vonattal érkeztek a megyeszékhelyre, vagy előadásra siettek a kaposvári színházba.

A színházparkban álló monumentális alkotás - melyen Herkules éppen csapásra készül a nemeai oroszlán ellen - Jálics egyik viszonylag korai munkája. A somogyi és tolnai ifjakból álló 44-es honvédezrednek emléket állító szobor felállításáról 1924-ben döntött Kaposvár vezetősége.

Az emlékmű elkészítésére pályázatot írtak ki, melyre kilenc szobrász nyújtott be jeligével ellátott terveket. Köztük három Somogy megyéhez kötődő személy.  A bizottság Jálics Ernő Sabác 4 jeligéjű munkáját hirdette ki győztesként. Jálics a világháborúban maga is a 44-es gyalogezredre hadnagyaként szolgált.


(a kép forrása: kaposvarmost.hu)

 

A szobor ünnepélyes átadására 1932. szeptember 4-én került sor. Az eseményen részt vevő húszezer ember közt ott voltak a legendás "Rosseb-ezred" egykori katonái is..

A római iskola

Hősi emlékmű Jálics Ernő korai alkotása. A huszas években több kiállításon is díjazták munkáit, 1927-től tagja lett a KÉVE egyesületnek. Stílusa az 1920-as - 30-as évek fordulóján nagyot változott.
Az 1928 és 1930 közötti időszakot Collegium Hungaricum ösztöndíjjal Rómában töltötte. Az úgynevezett "római iskola" hatására alakjai dúsabbakká, modernebbekké váltak.

"...napjait egyformán és egyedül tölti. Nem könnyű életébe soha nem akar társat belevonni." - idézi a feleség, Erdey Márta szavait Horváth János. Az idézet végén ez áll: "nem egy minden szépséggel megáldott figuráját új, megint új megfogalmazásban tökéletesíti...".

Az újabb megfogalmazások érdekében Jálics Ernő gyakran kész alkotásait is összetörte, hogy újra munkához lásson.
Mégis mindezek ellenére is országszerte találkozhatunk a kadarkúti szobrász alkotásaival.

Tehetségét talán leginkább az mutatja, hogy az ő munkája örökítette meg Szent István megkoronázását a budapesti Szent István Bazilika falán.

Dacára a számtalan elismerésnek Jálics Ernő mégsem tudott soha megelégedni munkájával. Mindig jobbat és jobbat akart kihozni munkájából.
Talán ez az állandó javítani akarás lett az oka az 1964. augusztus 11-én bekövetkezett tragédiának.
Jálics Ernő Budapesten önkezűen véget vetett életének.

A szöveg forrása: https://www.mvkkvar.hu/kiallitas/jalicserno.php 
utolsó letöltés : 2025. március 11
.


Intézményünk 2001-ben vette Jálics Ernő nevét.

Az emléktáblát 2003-ban avatták fel, s azóta minden évben, megemlékezve névadónkról megkoszorúzzuk.

 

 

TOVÁBBI FORRÁSOK:

https://lexikon.katolikus.hu/J/J%C3%A1lics.html

Somogyi Életrajzi Lexikon

Jálics Ernő szobrai térképen

Jálics Ernő alkotásai képeken is

Jálics Ernő alkotásai (listalink)

Jálics Ernő művei egy bemutatóban összegyűjtve

 

KVÍZ Jálics Ernőről

(kitöltés előtt érdemes elolvasni Jálics Ernő életét)

 

KÉPKIRAKÓ  - Első világháborús emlékmű

KÉPKIRAKÓ - A földgömböt tartó nő

KÉPKIRAKÓ - Hősi emlékmű

KÉPKIRAKÓ - Térdelő Madonna

 



 

Az iskola története

Az oktatás 1820-ban indult a településen a katolikus egyház által megbízott iskolamester segítségével. 1868-tól református iskola, majd 1870-től katolikus iskola működött 1-1 tanerővel. Az 1848-as államosítás után a 8 osztályos iskolába Hencse, Hedrehely, Visnye, Visnyeszéplak, Gige, Kőkút és Rinyakovácsi településekről is jártak gyerekek.
A körzetesítés megindulása után, az 1961/62-es tanévtől az iskola folyamatosan bővült: új tantermek, új iskolaszárny, konyha, sportpályák, diákotthon lett kialakítva, majd 1990-ben elkészült a tornaterem is. A 8 évfolyamos képzés mellett 1978-tól gyógypedagógiai osztály kezdett működni.

Az 1992/93-as tanévben indult a kétéves szakiskolai képzés (gazdasszonyképző), majd az 1993/94-es tanévtől a 2 és 3 éves vendéglátóipari szakmunkásképző szakács és felszolgáló osztályokkal, amely a későbbiek során a cukrász szakmával bővült. 2001-től pedig megteremtődtek a feltételek az érettségit adó 4 éves szakközépiskolai képzés megindítására is.
2001-ben iskolánk felvette Jálics Ernő kadarkúti születésű szobrászművész nevét.
A 2003/2004-es tanévben indult az első osztályban az egész napos oktatás a "Lépésről-lépésre" program adaptálásával
Az általános és középiskolai képzéssel párhuzamosan 2000-ben megindult a zeneiskolai képzés is, először a Mikrokozmosz Művészeti Iskola kihelyezett tagozataként, majd 2005-től önálló művészeti tagozatként, ugyanakkor a zenei képzés képzőművészeti tagozattal is bővült.

2002/2003-as tanévtől a Pannon Középiskola és Szakiskola Kadarkúti Tagintézményeként adtunk helyet a felnőttképzésnek. 2007 szeptemberétől mindezt a Művelt Szakemberekért Alapítvány keretei között végezte az intézmény, majd a 2008-2012-ig a budapesti Leonardo Középiskola tagintézményeként.
2005 szeptemberében indult az Egységes Gyógypedagógiai Szakszolgálat működése, korai fejlesztés, logopédia szakágakban. A 2006/07-es tanévtől bővült a tevékenységi kör: az értelmileg akadályozott (középsúlyos értelmi sérült) gyermekek képzése integrált oktatás keretében történik. Ezen kívül a tagozat kibővült a speciális szakiskola indításával 9 - 10. évfolyamon, valamint szakszolgálati feladatok ellátásával.
Szakiskolai képzésünk a 2006/2007-es tanévtől az SZFP (Szakiskolai Fejlesztési Program) II. program alapján zajlott.
2008. január 1-től a Kadarkúti – Nagybajomi Többcélú Kistérségi Társulás keretén belül elindult a szakmai szolgáltatás gyógytestnevelés, logopédia és nevelési tanácsadás terén. Intézményünk utazó gyógypedagógusai 437 tanulót/gyermeket láttak el ebben a tanévben a térség 11 iskolájában, illetve óvodájában.
A Nevelési Tanácsadó a 2008/2009-es tanév szeptemberétől kezdte meg munkáját.
Hosszú évek kitartó munkájával sikerült az iskolának vezető szerepet kivívni a térségben mind az oktatás-nevelés, mind a pedagógiai szakszolgálat terén.
2010. július 1-től kezdte meg működését az integrált oktatási központ, mely az óvoda intézményegységgel bővülve végezte munkáját. 2013. január 1-vel az óvoda kivált a közoktatási intézményből.
2013. január 1-től intézményünket a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ irányítja és működteti.
2013. szeptember 1-vel a Pedagógiai Szakszolgálat intézményegység átkerült a Megyei Szakszolgálathoz.
2015. július 1-től a középiskola (szakközépiskola, szakiskola, speciális szakiskola) kivált az intézményből és a Kaposvári Szakképzési Centrum Jálics Ernő Szakképző Iskolájaként működik tovább.

 

A középiskola - szakképzés és technikus képzés rövid története

Az 1992/93-as tanévben indult a kétéves szakiskolai képzés (gazdasszonyképző), majd az 1993/94-es tanévtől a 2 és 3 éves vendéglátóipari szakmunkásképző szakács és felszolgáló osztályokkal, amely a későbbiek során a cukrász szakmával bővült.

 2001-ben megteremtődtek a feltételek az érettségit adó szakközépiskolai képzésnek és ebben az évben vette fel iskolánk a kadarkúti születésű Jálics Ernő szobrászművész nevét.

A felnőttoktatás 2002-től a Pannon Középiskola esti kihelyezett tagozatával indult. 2007 szeptemberétől mindezt a Művelt Szakemberekért Alapítvány keretei között, majd a 2008/2009. tanévtől a budapesti Leonardo Középiskola tagintézményeként végezte az intézmény. A 2006/07-es tanévtől bővült a tevékenységi kör: az értelmileg akadályozott gyermekek képzése integrált oktatás keretében. Ezen kívül a tagozat kibővült a speciális szakiskolai képzéssel (9 - 10. évfolyam), valamint szakszolgálati feladatok ellátásával. A 2006/2007-es tanévtől bekapcsolódtunk az SZFP (Szakiskolai Fejlesztési Program) II. programjába.

2008. január 1.-től a Kadarkúti - Nagybajomi Többcélú Kistérségi Társulás keretén belül elindult a szakmai szolgáltatás gyógytestnevelés, logopédia és nevelési tanácsadás terén. 2010. július 1-től kezdte meg működését az integrált oktatási központ. Bár ezek a szervezeti keretek mára felbomlottak, megváltoztak, intézményünk törekszik a teljes személyiségfejlesztésre, melyben segítségünkre vannak a kompetenciaoktatással kapcsolatos új oktatásszervezési eljárások.

2015.július 1-től az intézmény a Nemzetgazdasági Minisztérium fenntartásába került és 10 másik intézménnyel együtt a Kaposvári Szakképzési Centrum tagintézménye lettünk.

 

------------------

 

 

Jálics-napok története

 
 

TABLÓKÉPEINK

 
 
 

CIKKEK ISKOLÁNKRÓL

 

---

 

JÁLICS-NAPOK 2020. projekt
(általános iskola)

 

 

--------------
 
 

Az iskola honlapja, elérhetőségei

általános iskola
www.jalics.hu

 

középiskola
https://jalicskadarkut.hu/